Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20 грудня 2019 року в приміщенні Ічнянського районного суду Чернігівської області відбулася ознайомча зустріч з присяжними суду, список яких затверджено рішенням Ічнянської районної ради від 17 жовтня 2019 року. Саме на цій зустрічі присяжні висловили бажання збиратися та проводити навчання з приводу розгляду справ за їхньою участю, адже лише декілька з них мають юридичну освіту, але працюють в інших галузях права. А щоб приймати участь у справі та виносити рішення необхідні відповідні знання. На дану пропозицію погодилася голова суду та висловила сподівання, що такі зустрічі-навчання будуть цікавими та корисними.
Так, 06 лютого 2020 року в приміщенні Ічнянського районного суду відбулося перше заняття з присяжними, на якому голова суду Т.В. Карапиш розповіла присутнім про розгляд справ за участю присяжних відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Основною темою бесіди було питання визнання фізичної особи недієздатною.
Голова суду розповіла присяжним про те, що відповідно до ч.1 ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; пояснила порядок визнання фізичної особи недієздатною; хто і до якого суду має звернутися з такою заявою; чи потрібне призначення судово-психіатричної експертизи.
Під час бесіди голова суду наголосила, що справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров’я. Для визначення фактичної можливості такої особи з’явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України.
Присутні на зустрічі присяжні виявили не аби яку цікавість до почутого, активно задавали питання, ділились власним досвідом участі у розгляді справ в суді, висловлювали пропозиції щодо покращення роботи в майбутньому.
На завершення заходу присутні обмінялись враженнями та думками з приводу озвученої інформації, присяжні подякували Т.В. Карапиш за організований захід та його змістовне інформаційне наповнення, висловили побажання подальшого проведення таких занять.