Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ічнянський районний суд Чернігівської області виніс обвинувальний вирок стосовно особи, яка скоїла кримінальне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.254, та ч.2 ст.240 КК України
Відповідно до ст.13 Конституції України "Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією".
Що означає належить народові? Яким чином оформлено право володіння, користування і розпорядження землею, надрами та іншими природними ресурсами, які, відповідно до Конституції, належать народові? На сьогодні – це питання, які турбують кожного.
Одним із найцінніших ресурсів на планеті є земля, тому питання використання її площ турбують громадян і ніколи не втрачають своєї актуальності.
Наприкінці січня 2020 року Ічнянський районний суд Чернігівської області розглянув кримінальне провадження стосовно особи, яка здійснила кримінальне правопорушення, передбачене ст.254 КК України та ч.2 ст. 240 КК України та виніс обвинувальний вирок.
Відповідно до ст. 254 КК України суть безгосподарського використання земель полягає у тому, що винна особа всупереч вимогам пунктів «а» та «ґ» ч. 1 ст. 91 Земельного Кодексу України, відповідно до яких власники земельних ділянок зобов’язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, без проведення зміни цільового призначення земельних ділянок, за допомогою спеціальної техніки зняв верхній шар ґрунтового покриву, створив кар’єр для видобутку піщаної суміші на землі 0,835 га.
Таке використання особою вказаної земельної ділянки призвело до зміни рельєфу місцевості, утворення штучних водойм, що унеможливлює подальше використання земель площею 0,835 га за їх цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства, тобто призвело до виведення цих земель із сільськогосподарського обороту.
Крім того, всупереч вимогам, передбачених ст. ст. 14, 15,16, 17, 19, 23, Кодексу України «Про надра», п. п. 1, 2, 5, 8, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 «Про затвердження порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», особа, не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов'язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, за допомогою спеціальної техніки - екскаватора здійснив самовільний видобуток глибиною понад 2 метра від поверхні землі надр, а саме: згідно висновку експерта судово-ґрунтознавчої експертизи природного пухкого не карбонатного середньозернистого піску, який згідно ДСТУ Б В.2.7.29-96 рекомендований для виробництва штукатурних розчинів, при виробництві силікатного бетону як компонент в’яжучого, для виробництва ніздрюватого бетону, у дорожньому будівництві в якості основи, та який згідно Постанови КМУ № 827 від 12.12.1994 року зі змінами і доповненнями в редакції Постанови КМУ № 1370 від 28.12.2011 року, входить до переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, який в подальшому реалізовував іншим громадянам у вигляді товарної продукції.
Також відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи вищевказаними діями особа створила небезпеку для довкілля, яка виразилася: у порушенні рівноваги рельєфу із загрозою розвитку ерозійних процесів при відсутності рекультивації і створенні рівноважних форм (захисних елементів), порушенні захисного шару над ґрунтовим водоносним горизонтом і створена загроза формування ділянки забруднення підземних вод, порушенні умов поверхневого стоку внаслідок створення техногенної поверхневої водойми та породних відвалів, в результаті чого настали небезпечні наслідки для довкілля, що потребує проведення рекультивації досліджуваної ділянки.
Згідно висновку судової інженерно-екологічної експертизи внаслідок несанкціонованого видобування піску особою заподіяно збитки державі.
Вибираючи міру покарання, суд врахував суспільну небезпеку здійсненого кримінального правопорушення, його характер та ступінь, особу обвинуваченого, відсутність пом’якшуючих та обтяжуючих обставин та вибрав обвинуваченому міру покарання, достатню для перевиховання та попередження вчиненню інших кримінальних правопорушень.