Оскарження дій та/або актів державного виконавця
1.15.1. За ч. 1 ст. 559 ЦК України порука при пиняється з припиненням забезпеченого нею зо бов’язання, а також у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.
Статтею 609 ЦК України встановлено, що зо бов’язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правови ми актами виконання зобов’язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридич ну особу, зокрема за зобов’язаннями про відшко дування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушко дженням здоров’я або смертю.
Згідно із ч. 5 ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки можуть виникати з рішення суду.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 14 ЦПК України обов’язковість рі шень суду є однією з основних засад судочинства.
За ст. 14 ЦПК України судові рішення, що на брали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самовряду вання, підприємств, установ, організацій, поса дових чи службових осіб та громадян і підляга ють виконанню на всій території України.
Положення ст. 559 ЦК України стосовно при пинення поруки з припиненням забезпеченого нею зобов’язання не може застосовуватися до правовідносин, у яких обов’язок поручителя щодо виконання зобов’язання за основним договором виник з рішення суду, а не лише з договору поруки.
Правовий аналіз зазначених норм мате ріального права свідчить про те, що припинен ня основного зобов’язання внаслідок ліквідації юридичної особи — боржника за цим зобов’я занням не припиняє поруки, якщо кредитор ре алізував своє право на стягнення заборгованості до припинення юридичної особи — боржника (постанова Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 25 листопада 2015 р. у справі № 6-172цс15).